العربی English فارسی نحوه تماس گالری تصاویر انواع جراحی معرفی جراح
 
 
 

جراحی پلاستیک بینی

هر روز افراد بسیاری با استفاده از عملهای مختلف زیبایی اعتماد به نفس بیشتری پیدا كرده و از زندگی خود لذت بیشتری می برند. این اطلاعات فقط برای آگاهی شما ارائه شده است .

از بین تمام اعمال زیبائی ، جراحی پلاستیك بینی كه اصطلاحاً "راینوپلاستی " نامیده می شود از ویژگی های خاصی برخوردار است . این عمل چیزی بیشتر از مهارت جراحی است و در حقیقت تلفیقی از علم و هنر است . جراح زیبایی بینی قبل از هر چیز یك پزشك است  و فاكتورهای پزشكی و روانی كه باعث شده یك فرد سالم با میل خودش برای انجام یك جراحی مراجعه كند را به خوبی درك می كند  .

جراح زیبایی بینی با درنظرگرفتن شكل مناسب بینی برای هر صورت خاص ، با برداشتن قسمتهای اضافی و حالت دادن به قسمتهای باقیمانده سعی میكند اثر هنری خود را در معرض دید قرار دهد. بدیهی است وی هیچگاه به بینی به طور منفرد نگاه نمیكند بلكه بینی را دركنار سایر اجزای صورت بیمار می بیند . به عبارت بهتر نمی توان با در نظر گرفتن یك بینی ایده ال به خلق یک بینی زیبا پرداخت بلكه بهترین بینی نوعی است كه با سایر اجزاء صورت هماهنگی داشته باشد.

تصور و انتظارات غیر واقع بینانه درمورد جراحی پلاستیك بینی زیاد است. همیشه این امكان وجود ندارد كه بافت انسان را به گونه ای تغییر داد تا آنچه بیمار دلش می خواهد حاصل شود. هدف جراح این است كه ظاهر بیمار را در طی اعمالی كه به دقت برنامه ریزی شده اند زیباتر كند . اینكه او چگونه به این مهم دست می یابد به میزان زیادی بستگی به آموزش ، تجربه ، علم و مهارت او دارد و تمامی این فاكتورها بسیار متغیر هستند. همكاری بیمار و واكنش های ناخواسته نیز نقش بسیاراساسی در نتیجه نهایی یك عمل جراحی دارد . جراح نمی تواند نتیجه نهایی عمل را تضمین كند بلكه قادر است تضمین كند كه تمامی تلاش خود را برای حصول نتیجه بهتر بكارخواهد برد .

 

هر متقاضی جراحی پلاستیك بینی باید از حقایق زیرآگاه باشد

1-  هدف هرعمل زیبایی بهبود بخشیدن به وضع ظاهری است نه رسیدن به زیبایی كامل و مطلق .

2- هر فردی كه متقاضی این عمل است ممكن است به دلایل مختلفی ازجمله نوع پوست كاندید خوبی برای جراحی نباشد لذا جراحی برای هرفرد متقاضی توصیه نمیشود. به طور مثال در بینی های گوشتی دست جراح در جمع کردن نوک بینی خیلی باز نیست .بینی گوشتی به بینی گفته میشود که پوست آن ضخیم و غضروفهای نوک بینی ض ع یف است . غدد چربی پوست این بینی ها معمولا زیاد است و نفود این غدد در لابلای پوست باعث ضخیم شدن پوست شده است . جراح   در طی عمل زیبائی بینی نمیتواند جنس پوست را تغییر دهد  و عمده کارهائی که  وی انجام میدهد بر روی غضروف و استخوان بینی است . لذا نوک بینی کسانی که بینی آنها گوشتی است بعد از عمل خیلی جمع نمی شود . 

پزشک ، ضمن بررسی کلیه جوانب ، در صورت لزوم در مورد وضعیت پوست فرد نیز به وی توضیح خواهد داد.

3-  در بچه ها محدودیت های مشخصی وجود دارد كه مانع از جراحی پلاستیك بینی قبل از بلوغ كامل می شود . اغلب دختران درپایان 16سالگی و پسرها در پایان 18 سالگی به بلوغ كامل رسیده اند و میتوانند تحت عمل راینوپلاستی قرار گیرند . اصلاح عیوب بینی دراین سن باعث میشود اعتماد به نفس نوجوان در یك زمان طلایی از زندگی وی بیشتر شود امروزه  تعداد قابل توجهی از متقاضیان راینوپلاستی افراد بالای 40 سال هستند . بسیاری از آنها اظهار می كنند كه در زندگیشان از شكل بینی خودشان رضایت نداشته اند و در نهایت برای راینوپلاستی مراجعه كرده اند . چنانچه وضعیت عمومی و سلامتی فرد خوب باشد هیچ وقت برای انجام عمل راینوپلاستی به منظور دستیابی به بینی زیباتر دیر نیست .

4- چنانچه بیمار مبتلا به انحراف بینی نیز باشد باید همزمان با جراحی پلاستیك و یا قبل از آن ، انحراف تیغه بینی وی اصلاح شود .

كسانی كه كاندید عمل جراحی پلاستیك بینی هستند و مبتلا به انحراف تیغه بینی ( هر چند مختصر ) نیز می باشند حتما باید این انحراف اصلاح شود چرا كه بعد از عمل راینوپلاستی معمولا سوراخها یا حفره ها بینی كوچك می شوند لذا انحراف مختصر تیغه  بینی كه قبل از عمل راینوپلاستی مشكلی را ایجاد نكرده است میتواند بعد از عمل راینوپلاستی باعث انسداد راه هوایی شود . پس برای اجتناب از انسداد بعدی بینی ، چنانچه انحراف تیغه بینی نیز وجود داشته باشد حتما باید هنگام راینوپلاستی اصلاح گردد .

5- اگر چنانچه به هر دلیلی انسداد بینی داشته باشیم مثل بزرگی شاخك های داخل بینی و یا پولیپ بینی باید به طور همزمان با جراحی پلاستیك بینی عوامل انسداد بینی را نیز برطرف كرد .

6- اجزای صورت بر روی بینی و متقابلا وضعیت بینی بر روی سایر اجزای صورت تاثیر گذار هستند. به طور خاص وضعیت چانه یک فرد بر روی دیدی که ما از بینی وی داریم اثرگذار است. به طور طبیعی   وقتی از نیمرخ به یك فرد نگاه می كنیم چانه ، مختصری عقب تر از قسمت قُدامی لب  تحتانی  قرارمی گیرد ولی  در بعضی از افراد چانه خیلی عقب تر از این حد است.  در مواردی كه میزان عقب بودن زیاد باشد به صورت حالت چهرۀ  پرندگان را میدهد كه دماغ و نیمه میانی صورت خیلی جلوتر از سایر اجزای صورت است . در این گونه افراد نه تنها چانه عقب تر از معمول است بلكه عقب بودن چانۀ آنها باعث میشود تا بینی آنها از آنچه كه هست بزرگتر نیز دیده شود. بر عکس مطلب فوق نیز صادق است یعنی کسانیکه بینی خیلی بزرگ دارند معمولا چانه آنها عقب تر دیده میشود. به همین دلیل است که باید وضعیت بینی را در کنار سایر اجزای صورت ارزیابی کرد. هر چند که استفاده از پروتز چانه برای جلو آوردن چانه به تنهایی هم انجام میشود ولی در اکثر موارد این عمل همزمان با عمل زیبائی بینی صورت می گیرد و با این کار هر کدام از این دو عمل باعث میشود که تاثیر گذاری عمل دیگر دو چندان شود.

7- عمل جراحی بینی باعث بهبود و یا تشدید علائم حساسیت بینی نمیشود . مبتلایان به آلرژی بینی هم میتوانند تحت عمل جراحی قرار گیرند اما لازم است این افراد قبل از عمل تا مدتی بعد از عمل  تحت درمان با داروهای ضد حساسیت قرار گیرند .

8- جراحی بینی روی دید و حالت چشم اثری ندارد اما از آنجائیکه تا مدتی بعد از عمل نمیتوانید از عینک استفاده کنید ، اگر تصمیم دارید عمل لیزیک چشم هم انجام دهید بهتر است ابتدا عمل لیزیک چشم را انجام دهید . ( در این مورد با چشم پزشک خودتان نیز مشورت کنید )

9- وجود پلاکهای ارتودنسی مانعی برای عمل بینی نیست و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

10- برای انجام  عمل زیبائی بینی دو تکنیک به نامهای روش باز و روش بسته وجود دارد . بعضی از جراحان روش بسته را و بعضی دیگر روش باز را ترجیح میدهند اما به طور کلی طرفداران عمل باز در حال افزایش هستند . مواردی وجود دارد که  غالب پزشکان  روش باز را  ترجیح میدهند  که در این رابطه  میتوان از موارد زیر نام برد :

- عمل جراحی مجدد
- عمل بر روی بینی ای  که  در اثر تصادف قبلی دِفُرمه شده باشد
- عمل زیبائی وقتی  که با انحراف بینی شدیدی همراه باشد که شکل ظاهری را هم کاملا کج کرده باشد

تنها تفاوت روش باز با روش بسته در این است که در  روش باز علاوه بر خط برشی که در روش بسته بکار میرود  ، برش  کوچکی نیز روی پوست پایه بینی داده میشود . پایه بینی همان قسمت میانی  بین دو سوراخ بینی است که بطور معمول پائین تر از پره های بینی قرار میگیرد. این برش این امکان را فراهم میکند که بتوان پوست بینی را بلند کرد و تمامی ساختمانهای اصلی بینی که شامل قسمت استخوانی ، قسمت غضروفی و بافت نرم است را دقیقا مشاهده کرد و عمل جراحی را زیر دید مستقیم انجام داد . محل  جوش خوردن بخیه های این برش  باقی نمیماند و جای نگرانی ندارد. نکته ای که لازم به یاددآوری است اینکه برش خوردن یا برش نخوردن گوشه های بینی یا اصطلاحا پره های بینی ارتباطی به روش باز یا بسته ندارد بلکه به اندازه سوراخ های بینی و پره های بینی بستگی دارد یعنی اینکه اگر سوراخهای بینی بزرگ باشند و لازم باشد که کوچک تر و جمع تر شوند هیچ راهی به جز برش خوردن کناره های ( پره های )  بینی نیست  حتی اگر جراحی به طریقه بسته باشد.
 
مزایای روش بسته

- زمان عمل در این روش حدود یک ربع کمتر از روش باز است.
- روی پوست پایه بینی برشی وجود ندارد .
- در این روش ورم نوک بینی کمتر از روش باز است لذا ورم زودتر برطرف میشود.

 

مزایای روش باز

جراحی زیر دید مستقیم انجام میشود لذا احتمال غیر قرینگی کمتر میشود. قدرت مانور جراح و فضا برای کار کردن وی بیشتر است. 

11 - در طی عمل راینوپلاستی اشکالات مختلف بینی را می توان برطرف کرد که برای مثال به موارد زیر می توان اشاره کرد:

•  بزرگ بودن اندازه بینی

•  قوزدار بودن بینی

•  افتادگی نوك بینی یا كم بودن زاویه بینی ولب

•  پهن بودن بینی

•  بزرگ بودن سوراخ های بینی

•  جعبه ای شكل بودن نوك بینی

•  زیاد بودن فاصله نوك بینی تا صورت

•  دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی

•  دو شاخه بودن نوك بینی

 

مراحل اقدام عملی برای راینوپلاستی

در ملاقات اولیه ، بینی شما از نظر ظاهری و وضعیت تیغه  بینی ، شاخك های داخل بینی و… مورد معاینه قرار خواهد گرفت و ازخواسته های شما و انتظاراتتان مطلع می شویم و متقابلاً اقداماتی كه قابل انجام هستند را با شما مطرح خواهيم كرد و شما ازخواسته هایی كه ممكن اســــت قابل حصول نبـــاشد نیز آگاه خواهیـــد شد . در پایان برای شما عكس  درخواست می شود كه شما باید آنرا از طریق عكاسی های بیرون تهیه نمایید . در صورت لزوم برای شما آزمایش خون نیز درخواست خواهد شد. شما پس از تهیه عكسها میتوانید حضوری ما را از آمادگی خودتان برای عمل جراحی مطلع نمائید و آنگاه با توافق یكدیگر زمان عمل را تعیین خواهیم كرد.

شما روز عمل درحالت ناشتا یك ساعت قبل از عمل در مركز جراحی حاضر خواهید شد . زمان عمل حدود یكساعت و نیم خواهد بود كه از یك ربع قبل از عمل تا یك ربع بعد از عمل همكاران بیهوشی بطور مستقیم از شما مراقبت می كنند و بعد از آن هم حدود نیم ساعت در ریكاوری از شما دقیقا مراقبت خواهد شد .

حدود 6 - 7 ساعت بعد از برگشتن به بخش از مركز جراحی مرخص می شوید . البتـــه چنانچه لازم باشد صبح روز بعد از عمل ، مركز جراحی را ترك می نمایید. این امر هزینه اضافی برای شما در بر نخواهد داشت .

 

نکاتی که در مورد عمل زیبایی بینی باید بدانیم

•  هدف از عمل زیبایی موزون کردن قسمتهای مختلف بینی و رفع نواقص ساختاری اعم از زیبایی یا تنفسی می باشد .

•  نتیجه حاصل از عمل زیبایی بینی علاوه بر مهارت ، تجربه و سلیقه جراح به زمینه ساختمانی و پوستی بینی بیمار بستگی دارد .

•  متوسط زمان لازم برای رفع تورم و بدست آمدن نتیجه نهایی عمل جراحی یکسال می باشد .

•  توجه بیمار به بعضی موارد مثل ورزش نکردن در 2 ماه اول و عینک نزدن در 2 ماه اول و جلوگیری از ضربه در یکسال بعد از عمل جراحی به بدست آمدن نتیجه بهتر کمک می کند .

•  با توجه به تفاوت چهره ای در تمام انسانها ، نتیجه عمل زیبائی بینی در تمام انسانها متفاوت است . الگو برداری از افراد دیگر میسر نمی باشد و بیمار را دچار نارضایتی می نماید .

•  کمال گرائی برای نتیجه عمل کاردستی نیست و باید توقعات بیمار با واقعیتهای بینیِ قبل از عمل هماهنگ باشد .
 

نکات مورد توجه قبل از عمل جراحی زیبائی بینی

1 - چنانچه بیماری خاصی دارید یا از داروی خاصی استفاده می نمائید با جراح خود در میان بگذارید .

2 - شب قبل از عمل غذای سالم و سبک میل کنید .

3 - شب قبل از عمل استحمام نمائید ( از کرم و لوازم آرایشی بعد از حمام استفاده نکنید ) .

4 - در صورت اضطراب یک قرص آرام بخش میل کنید .

5 - صبح عمل ناشتا باشید ، آرایش نداشته باشید .

6 - در روز عمل صورت خود را کاملاً بتراشید (آقایان) .

7 - از همراه آور دن زيورآ لات خودداری نمائید .

8 - در زمان تعیین شده در کلینیک با مدارک لازم ، حاضر شوید ( آزمایش خون + رادیوگرافی + نوارقلب )

9 - مصرف داروهایی مانند آسپرین ، مفنامیک اسید ، بروفن و دیکلوفناک 10 روز قبل و بعد از عمل جراحی ممنوع می باشد .

10 - مصرف داروهای توصیه شده توسط پزشک مشاور ، شب قبل از عمل الزامی و به آرامش شما در روز عمل کمک می کند .

11 - هر گونه سوال راجع به مسائل قبل از عمل را از پزشک خود بپرسید .
 

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

1 - روز اول بعد از عمل جراحی آب میوه و کمپوت میتوانید میل کنید و از روز دوم به بعد غذای معمولی میل کنید . هفته اول بعد از عمل ، از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی نیاز دارند ، خودداری کنید ( استیک ، کباب برگ و نانهای سفت ) .

2 - تا 48 ساعت بعد از عمل ، روی صورت شما باید کمپرس سرد داشته باشد ( تا زمانیکه در مرکز جراحی بستری هستید ، پرستاران این کار را برای شما انجام می دهند و در منزل ، خودتان می توانید چند تکه یخ را خرد کنید و داخل کیسه فریزر ریخته و روی صورت ، زیر چشم ها قرار دهید . این کار باعث می شود ورم و کبودی شما به حداقل برسد ) .

3 - 48 ساعت اول جراحی بهتر است موقع استراحت از تنه به بالا در وضعیت 45 در جه باشد تا تورم کمتر شود . از روز دوم عمل در منزل راه بروید .

4 - بعد از عمل چنانچه درد داشتید میتوانید از استامینوفن یا استامینوفن کدئین به عنوان مسکن استفاده نمائید و از خوردن داروهای مثل بروفن و آسپرین و ... جداً خودداری کنید .

5 - بعد از عمل زیر بینی و پشت لب شما ، گاز کوچکی گذاشته می شود که چنانچه خونابه ای از بینی شما خارج شود توسط این گاز جذب شود . با کم شدن ترشحات این گاز را بردارید و از بینی مکرراً نفس عمیق بکشید .

6 - تا زمانی که قالب از روی بینی شما برداشته نشده باید از لباسهایی استفاده کنید که از جلو ، دکمه یا زیپ داشته باشد .

7 - یک هفته بعد از عمل ، جهت برداشتن گچ به مطب مراجعه کنید . باید مراقب باشید در طی این مدت قالب بینی شما خیس نشود ، لذا برای استحمام باید بوسیله دوش از گردن به پائین را بشوئید ( روی صورت را با حوله بپوشانید که خیس نشود ) .

8 - تا زمانیکه قالب بر روی بینی شماست می توانید از عینک استفاده کنید ولی بعد از برداشتن قالب تا 8 هفته از عینک استفاده نکنید ( از جراح ، راهنمایی بخواهید یا از لنز استفاده کنید ) .

9 - تا 8 هفته بعد از برداشتن قالب هر 3 روز یکبار جهت تعویض چسب به مطب مراجعه کنید .

10 - انجام فعالیتهای ورزشی تا 2 ماه بعد از عمل ممنوع است . پیاده روی از یک هفته بعد از عمل بلامانع است .

11 - در بعضی موارد مشاهده می شود که بیمار اظهار می کند در چند روز اول بعد از عمل به طور تصادفی به بینی اش ضربه ای وارد شده که مهم نیست ولی اگر ضربه شدید بود یا باعث خونریزی و تورم شد باید به پزشک خود اطلاع دهید .

12 - در طی چند هفته اول به علت جمع شدن و خشک شدن ترشحات در داخل بینی ممکن است تنفس مشکل شود برای رفع این مشکل می توانید روزانه در چند نوبت قطره های محلول سرم نمکی را در بینی بچکانید .

13 - تا 8 هفته بعد از عمل از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری شود . می توانید ترشحات را بالا بکشید تا وارد حلق شود و از دهان خارج کنید .

14 - تا 4 هفته بعد از عمل با پماد چشمی داخل بینی را تا عمق 2 سانتیمتر با گوش پاک کن چرب کنید ( یک تا سه نوبت در روز ) .

15 - در هفته های اول پس از عمل لازم است از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری نمائید . اشعه آفتاب و وسایل حرارتی مثل اجاق گاز ، شومینه و رادیاتور و سونا و ... موجب افزایش ورم بینی می شود ( سونا در 6 ماه اول ممنوع است ) .

16 - از حرف زدن زیاد و خنده و گریه در هفته اول پرهیز کنید زیرا ایجاد درد و تورم می کند

17 - مسواک زدن از روز دوم بلامانع است . قسمتهای جلوی دندان های بالا را خیلی نرم و با احتیاط مسواک کنید .

18 - برای جلوگیری از عطسه از قرص سرماخوردگی بزرگسالان ( حداکثر 6 عدد در روز ) و قرص آنتی هیستامین ( تا 4 قرص در روز ) استفاده کنید .

19 - مصرف داروهای آرام بخش و خواب آور در هفته اول بلامانع است .

20 - اگر داروی تیروئید یا اعصاب یا چیز دیگری مصرف می نمائید ، بعد از عمل آنرا قطع نکنید و ادامه دهید ( به جز داروهای آسپرین ، بروفن و ...) .

21 - چنانچه در ماههای اول ، بخیه هایی از بینی تان خارج شد ، نگران نباشید .

22 - فقط در مواقع خیلی ضروری به موبایل دکتر زنگ بزنید و در غیراینصورت با مطب تماس بگیرید .

 
نكاتی كه باید بیمار بداند

1 – بعد ازعمل ، بینی شما تامپون نخواهد شد. 

2 – بعداز عمل كبودی نخواهید داشت و در موارد نادری هم اگر كبودی وجود داشته باشد بسیار اندك است كه درعرض 2هفته برطرف خواهد شد .

3 – روز دوم صورت شما كمی متورم خواهد شد . هرچقدر كمتر دراز بكشید این تورم هم كمتر خواهد بود .

4 – عمل شما هم با بی هوشی عمومی و هم با نیمه بیهوشی قابل انجام است . نوع بیهوشی با توجه به نظر شما انتخاب خواهد شد .

5 – شما به هنگام برداشتن گچ تغییرات انجام شده را خواهید دید اما حدود یک سال  طول می كشد تا ورم بینی به طور كامل برطرف شود. 

6– مصرف داروهای آرامبخش قبل یا بعد از عمل بلامانع است.

7- در بعضی موارد مشاهده میشود كه بیمار اظهار می كند در چند روز اول بعد از عمل بطور تصادفی به بینی اش ضربه ای وارد آمده است این موضوع اهمیت ندارد مگر آنكه ضربه شدید باشد و یا باعث خونریزی و یا تورم قابل توجه شده باشد .

 
 

سایر مطالب

 

 

 
 
 
 
 
 

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر ماخذ مجاز است
2010 Copyright © Dr. M. Balaji
Designer ART SBYKO